الفاهل بیت عتعبیر خواب بر اساس حروف الفبا
تعبیرهای داغ

تعبیر خواب امام زمان عج

پرسش: آیا خواب دیدن امام زمان(عج) ممکن است؟ در برخی جلسات گفته می‌شود امام زمان(عج) را خواب دیدم، آیا این ادعا درست است؟

تعبیر خواب امام زمان عج

تعبیر خواب امام زمان عج چیست و آیا خواب دیدن امام زمان(عج) ممکن است؟ در برخی جلسات گفته می‌شود امام زمان(عج) را خواب دیدم، آیا این ادعا درست است؟

و اما پاسخ :

اصل خواب دیدن امامان معصوم امری ممکن و شدنی است و دلیلی بر محال بودن آن نداریم. چه بسا افرادی توفیق زیارت معصومان در خواب را داشته باشند و خداوند این توفیق را به آن ها عنایت بفرماید؛ اما این دلیل نمی شود که هر خوابی صحیح باشد و هر فردی که در خواب دیده ایم و گمان کردیم که امام زمان است واقعا خود ایشان باشد. اخبار فراواني نیز بر عدم حجيت خواب در مسائل شرعي و احكام الهي از طرف ائمه اطهار(عليهم السلام) به ما رسيده است.

از جمله آنها:

در روایت حسنه ابراهیم ‏بن هاشم وارد شده که امام صادق‏(علیه‏السلام) در جواب سائلی که از افسانه خوابِ ابیّ‏بن کعب سئوال نموده فرمود: «ان دین اللَّه أَعزّ أن یری فی النوم.(1) امر دین عزیزتر و والاتر از این است که بخواهیم با خواب آن را سامان دهیم.»

همين طور رسول گرامى اسلام(ص) مى ‏فرمايد: «الرؤيا ثلاثة: بشرى من الله، و تحزين من الشيطان، والذين يحدث به الانسان نفسه فيراه فى منامه؛ (2)خواب و رؤيا سه گونه است. گاهى بشارتى از ناحيه خداوند است، گاه وسيله غم و اندوه از سوى شيطان و گاه مسائلى است كه انسان در فكر خود مى‏ پروراند و آن را در خواب مى ‏بيند؛

وقتی امر خواب بر این مبنا استوار است، چگونه خواب رحمانی را از رویای شیطانی می ‏توان جدا کرد؟

اما برخي براي حجيت بخشيدن به خواب در احكام به روایتی استدلال کرده‏ اند که از پیامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) به ما رسیده است كه حضرت فرموده است:

«من رآني في منامه فقد رآني فإن الشيطان لا يتمثل في صورتي ولا في صورة أحد من أوصيائي» هر کس مرا در خواب ببیند، حتما مرا دیده است؛ زیرا شیطان در خواب هم به صورت من یا به صورت یکی از اولیایم، در نمی آید.”(3)

ولي در پاسخ بايد بگوئيم كه دیدار معصوم در خواب فرع آن است که او را در بیداری دیده باشیم، وگرنه چگونه می‏ توان گفت: آنکه را در خواب دیده معصوم است يعني اين روايت مي فرمايد كه شيطان در قالب و شكل پيامبر و ديگر معصومين نمي تواند ظاهر شود ولي از كجا معلوم كه آني كه در خواب بر ما به اسم پيامبر يا ديگر امامان ظاهر شده است و اين ادعا را دارد، واقعا در ادعاي خود صادق است؟

تشخيص اين امر براي ما كه پيامبر و ديگر ائمه را نديده ايم غيرممكن است، چرا كه هيچ تصور صحيحي از حضرات معصومين(عليهم السلام) در ذهن خود نداريم تا آن را با آنچه در خواب ديده ايم تطبيق دهيم. بنابراين آنچه مسلم است حجیت کلام معصوم است در بیداری و وضع عادی، نه در خواب. بنابراين نمي توان بر اساس خواب نسبت به اعمالي كه در سوال گفته ايد ، اقدام و يا ترك كرد.

البته اگر فردی پیامبر یا امام معصوم را در زمان خودشان زیارت کرده باشد و بعد آنها را با همان صورت در خواب ببیند به یقین خوابش صحیح است زیرا همان طور که عرض شد، شیطان نمی تواند در خواب به صورت واقعی معصومان درآید

اما اگر کسی چهره واقعی امام را ندیده و تنها فردی را در خواب می بیند که خود را امام معرفی می کند، نمی تواند به طور قطع بگوید که من امام زمان را در خواب دیدم.

در هر حال در مورد درست بودن یا نبودن ادعاهایی که در این زمینه می شود و متاسفانه کم هم نیست نمی‌توانیم قضاوت قطعی نماییم.

چه بسا برخی از این موارد صحیح باشد، اما نباید فراموش کرد که در عصر ما، کسانی هستند که از نام و جایگاه والای امام زمان سوء استفاده کرده، به روش‌های گوناگون خود را مرتبط با امام معرفی می‌کنند!

برخی ادعای دیدن حضرت را در خواب یا بیداری می‌کنند و یا مدعی می شوند که حضرت را در خواب دیده و حضرت فلان دستور را به آنها داده و … .

آنچه مسلم است این است که خواب به هیچ وجه حجت و دلیل شرعی نیست و به خودی خود هم موجب ارزش و بزرگی افراد نمی‌باشد.

یقینا افراد اندکی هستند که حضرت را در عالم رؤیا و خواب ببینند، اما چنین افرادی هم نوعاً این خواب‌ها را حتی برای نزدیک ترین افراد خود نقل نمی‌کنند و آن را ابزاری برای کسب موقعیت و منزلت اجتماعی بهتر به نفع خود نمی سازند.

در نتیجه باید نسبت به افرادی که جاهلانه یا مغرضانه این امور را نقل می کنند دقت به خرج داد چون غالب این افراد در مظان سوء ظن هستند و نهایت امر باید در مورد صحت و سقم این ادعاها بی طرف بود و نظری نداد.

پي نوشتها:

1. علامه مجلسي، بحارالانوار، بيروت، موسسه الوفاء، 1404 هـ.ق، ج 18، ص 354.

2. محمدي ري شهري،‌ ميزان الحكمه،‌ نشر مكتبه الاسلامي،‌ بيتا ، ج 4،‌ ص 16.

3. مازندرانی مولی صالح، شرح اصول کافی، اول، بیروت، دار احیاء التراث العربی، 1421 ق، ج 7، ص 377.

مشاهده بیشتر
اشتراک در
اطلاع از
guest

7 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهروز
بهروز
عضو
16 آبان 1401 4:28 ب.ظ

سلام چند روز پیش برای حل مشکل ام که سالهاست گریبانگیرش هستم به آقا امام زمان متوسل شدم تو دلم گفتم آقا این مشکل که اینقدربرای من بزرگ و غیرقابل حل بنظر میرسه اگر توبخوای حل میشه ها!!؟؟ یهو دلم شکست باصدای بلند ضجه زدم و گریستم نصف شب یهو نوری شبیه ماه کامل ولی خیلی نورانی ترازماه را از دور دیدم به سجده افتادم سرم را که ازسجد بلند کردم دیدم همه جا تاریک شده وخبری از آقا نیست فقط سه تا گل محمدی زیبا ازخود به یادگار گذاشته بود.

احساس در زمان رویا؟
آرامش
وضعیت اشتغال ذهنی؟
نه
زمان مشاهده رویا؟
تقریبا یک هفته پیش نزدیک اذان صبح
وضعیت تأهل
نمیدانم شاید
انتخاب مُعبّر:
خانم سیده هاشمی, خانم فاطمه امینیان
Screenshot_20221107-153057_Gallery.jpg
کارشناس تعبیر خواب فاطمه امینیان
پاسخ به  بهروز
17 آبان 1401 4:29 ب.ظ

سلام علیکم روزی پر از خیر و برکت داشته باشید

تعبیر خواب :

خیر وبرکت است ان شاالله

نظربه اینکه رویا وسیله ای است برای هشدار و یا بشارت ، حالات و احساسی که فرد در خواب مشاهده می نماید کمکی است در جهت راهنمائی و استفاده برای بهتر شدن امور و یا اصلاح آن .

وجود مشکلات در زندگی و توکل به خداوند سبب شده تا نقطه وصل این توکل یعنی توسل به امام عصر (عج) پیدا شده و با قلبی شکسته و از عمق وجود متوسل به حضرت شوید .

  پیامبر اکرم(ص) فرمود: «خداى تعالى در نزد دل‌شکستگان جاى دارد».«هر گاه خداوند خیرى به بنده اراده نماید، در دلش پرده‏ اندوهى ایجاد می‌کند؛ زیرا دل‏ شکسته‏ و غمگین را دوست دارد».

توسل شما به امام زمان (عج) محبت شما به اهل بیت (ع) را نشان می دهد .

قرآن کریم ماه را پیرو و تابع خورشید میداند. وَ الْقَمَرِ إِذا تَلاها؛ «قسم به ماه که پیرو خورشید تابان است . ماه سیاره‌ای است که نور خود را از خورشید می‌گیرد و به دور زمین می‌گردد. و طبق فرمایش امام باقر (ع) قرآن همانند دوستاره تابناک آسمانی ( خورشید وماه ) صحنه زندگی انسان ها را روشن میکند .

در روایت داریم انا کالشمس و علیٌ کالقمر من مثل خورشید هستم و علی (ع) مثل ماه است. خورشید در آسمان نقش پدر را دارد و ماه نقش مادر را در این مطلب در داستان حضرت یوسف علیه السلام در قرآن آمده است ویژگی دیگر خورشید و ماه به معنی پیدا کردن ماه است .

ولایتمداری و ایمان اولین شرط برای متوسل شدن به معصوم (ع) است .

گل ، در روایات بسیاری از خواص گل ها صحبت و توصیه به استفاده آنها شده است . از بین بردن استرس، رهایی از سرسام، درمان برخی بیماری ها و ایجاد شادابی و نشاط بعضی از این موارد است. حتی در بعضی از روایات آمده است که پیامبر اکرم (ص) گل هدیه می داده اند و منشاء آنها را بهشت معرفی کرده اند.

امام صادق (ع) گل را : نشان از فرزند ، دوست  و نامه دانسته اند .

گل محمدی خواصی همچون سلامتی ،تسکین پوست ،قابض منافذ ،التیام زخم ها،حاوی آنتی اکسیدان،اثرات ضد پیری،تسکین گلو درد،درمان عفونت چشم،درمان اضطراب و افسردگی، ….

گریه در رویا نشانه علم و بصیرت است برای شما حکایت از شادی و علم خواهد بود .

بنابراین :

نکته قابل توجه در رویا، نگاه ویژه حضرت نسبت به شماست . گاه نیازهایمان به صلاح امور نیستند . حکمت خداوند برآن است که فعلا انجام نشود . راز و نیاز شما با خداوند نشان از ایمانی است که دارید. صبر نعمتی است که به هرکس اعطا نمیشود. دیدن نوری شبیه به ماه توجه ویزه حضرت است . بشارتی است به این معنا که درنظر ایشان قرار گرفته اید . هدیه گل حاکی از محبتی است که داشته اند .

ان شاالله از نسل شما فرزندانی خواهند بود مانند گل های محمدی ، با همان عطر و ویژگی . اما دقت کنید علاوه بر شکر در هر موقعیتی ،گاه برطرف شدن موانع برای استجابت دعا بسیار مؤثر بوده و شرایط جدیدی را به وجود خواهند آورد .

صبوری و ایمان از جمله مواردی است که لازمه دراستجابت است . به خداوند اطمینان داشته باشید ألا بذكر الله تطئمن القلوب .در پناه خداوند باشید .

 

 

 

حسن
حسن
میهمان
21 آبان 1401 4:32 ق.ظ

سلام علیکم
امروز قبل از اذان صبح خواب امام زمان عج را دیدم
حقیقتش به دلیل بی حجابی اخیر در خیابان ها و وضعیت شغلی بنده چشم ام زیاد به نا محرم می افتد و دیشب قیل از اذان صبح خواب حضرت را دیدم و اول قبل از ورود به اتاقی به من اجازه نداد و انگار کسی به گوش بنده میگفت دلیل اش فلان گناهی است که مرتکب میشی بعدش دیدم چند زن بد حجای به سمت من آمدند و بنده بی محلی کردم در آنجا کسی دوباره به گوش من گفت تو در امتحان قبول شدی اجازه ورود داری برو داخل رفتم داخل و چیزی از پیامبر را که در دستم داشتم به حضرت دادم و گفتم این را پیش شما آوردم مثل ابی در پارچه ای شیشه ای بود که با نخ کوچکی بسته شده بود و از حضرت پرسیدم ایا این اصل است یا تقلبی حضرت جواب داد خیر برای پیامبر نیست بعد شبیه اون اب درون کیسه شیشه ای بسته شده دیگری به من هدیه داد و گفت این اب برای پیامبر است بعد گفت صبر کن رفت مبلغی پول را از اتاق ان طرف تر بیاورد و به من بدهد که دیدم جوانی دیگر بیرون اتاق ایستاده و حضرت هنگام برگشتن جوان را صدازد و گفت بیا پیش من اما دو دختر بد حجاب دیگر امدند و اون را فریب دادند و با خودشون بردند و امام زمان افسوس برای اون جوان خورد و داخل اتاق شد و اون پول را داد به من و از خواب بیدار شدم و دیدم ساعت 3:20 صبح است دقیقا قبل از اذان صبح تشکر

احساس در زمان رویا؟
آرامشی که اصلا تو دنیا تا الان حس نکرده بودم
وضعیت اشتغال ذهنی؟
هنگاه خواب نداشتم ولی در روز هر بار زیارت عاشورا میخونم و هدیه میکنم از طرف امام زمان عج به مادرشون حضرت زهرا س
زمان مشاهده رویا؟
ساعت 3:20صبح
وضعیت تأهل
متاهل
انتخاب مُعبّر:
خانم سیده هاشمی
کارشناس تعبیر خواب، سیده هاشمی
پاسخ به  حسن
22 آبان 1401 10:18 ب.ظ

سلام و رحمت خدا بر شما.
 ان شاء الله خیر است .

چشم، دریچه دل و اندیشه انسان است، اگر چگونه نگریستن را یاد بگیریم و چگونه دیدن را تجربه کنیم، چشم، چشمه امید و ایمان می‏شود و نگاه ما، عبادت و سبب رشد و تکامل خواهد شد، و اگر آن را رها کنیم تا به هر چه هواى دل بدان‌ دستور داده نگاه کند، زیانهاى متعددى متوجه انسان خواهد شد، و به گناهان ناخواسته‌‏اى دچار خواهد شد.
اگر عقل و خرد انسان در اختیار چشم قرار گیرد، پیامدهاى روحی و جسمی فراوانى در پى خواهد داشت که ممکن است انسان را به تباهى بکشاند.
 حضرت على(ع) فرمود: «اَلعَینُ جاسُوسُ القَلبِ وَ بَرید العَقل؛ چشم جاسوس و مأمور دل و نامه رسان عقل است»
کلمه «جاسوس» در روایت اول نشان از آن دارد که چشم بر دل مؤثر است، چون جاسوس هرچه گزارش دهد دل و فرمانده مپذیرد، چنانکه سخنان پیغام رسان براى پیغام دهنده حجّت و اعتبار دارد.
 از اینجا میتوان حدس زد که نگاه، تأثیرات عمیقى بر روح و روان انسان می‌گذارد.

امام صادق(ع) فرمود: «النّظرة سهمٌ من سهام ابلیس مسمومٌ من ترکها للّه لالغیره اعقبه اللّه ایماناً یجد طعمه؛ نگاه (به نامحرم) تیر زهرآلوده‏اى از تیرهاى شیطان است.
 هر کس آن را براى خدا ترک کند نه بخاطر غیر او، خدا ایمانى به او می‌دهد که مزّه آن را می‌چشد.

آدمی در این دنیا در معرض امتحانات الهی قرار میگیرد و اگر آنچه را خدا بر مبنای مصلحت انسان بر واجب و حرام کرده رعایت کند مورد عنایت خدا و اهل بیت ع قرار گرفته و مراتب بالای ایمانی را کسب میکند و از امنیت روحی و روانی برخوردار میشود و صدمات متعددی ازاو دفع میشود . 
همانطور که خود وجدان میکنید به دلیل نگاه به نامحرم و شاید عادت به این‌امر توفیقاتی از شما گرفته میشود و صدماتی میخورید . 

علامه مجلسی می‌فرماید معنی دیدن امامان علیهم السلام‌ در خواب ده چیز است : رحمت، عزت نعمت ،شرف ،دولت پیروزی ،سعادت ریاست، قدرت ، راحتی 

گاه دیدن این بزرگواران در خواب تعبیر به ملاقات با یک فرد پاک و شریف می‌شود که در آن دیدار خیری برای رائی نهفته است.
این فرد پاک و شریف می‌تواند یک فرد بزرگ از اولیای خدا باشه و یا حتی می‌تواند یک کودک معصوم باشد. کودکی که خالص و پاک است و گناه دامنش را آلوده نکرده است. این انسان‌های شریف در عالم واقع گاه از سادات هستند که حضورشان در زندگی رائی همراه با خیر و برکت است. 
* گاه رویای بزرگان دین رحمت است .
بدین معنا که گاه رائی در زندگی در تنگنایی قرار گرفته و دچار مشکلاتی شده است. حال رحمت خداوند شامل حالش می‌شود و اگر گناهی کرده مورد بخشش قرار می‌گیرد و این ملاقات نمادی از رحمت الهی هست.

*یا صاحب شرف و آبرو میشود .
شرف همون آبرو است و عزت یعنی آبرویی که جایگاه فرد را بالا می‌برد.گاهی وقت‌ها به معنای ظفر و پیروزی است. مثلا دشمنی دارد که سال‌ها با او در نزاع بوده است و این خواب می‌تواند به معنای چیرگی بر دشمن بوده و ریاست پیدا می‌کند .
این دشمن گاه یک رذیله اخلاقی درونی است که با عنایت بزرگان‌ دین و رویت آنان در رویا بشارتی برای غلبه و چیرگی بر این‌ دشمن درونی است
ان شاء‌الله توفیق ترک این گناه که دشمنی درونی و بیرونی است شما از امنیت و آرامش درون برخوردار شده و گناهانی از شما بخشیده می‌شود و مورد رحمت حق قرار میگیرید . 
حضرت ع از شما کیسه مملو از آب قلابی را گرفتند و به شما کیسه ای با آب واقعی هدیه دادند . 
آب منشا حیات و پاکی است و نیز به علم‌تعبیر میشود .
ان‌شاء‌الله از علوم‌ناب اسلام ولایی بهره مند شده و صاحب درجات تقوای بالاتری میشوید و گویا دلتان زنده میشود . 
به شما پولی را دادند که از فرد گنه کار دریغ کردند . 

در روایت منسوب به امام صادق ع در مورد پول آمده است :
 برآورده کردن حاجت و خواسته 
حکومت ، 
دوست
رزق و روزی زیاد 
سلامتی و ایمنی 
 به مقام بالا رسیدن 
 منزلت و احترام پیدا کردن

امکان‌دارد رفیق صالحی روزی شما شود که راهنمای شما باشد ، رزق مادی و‌معنوی به واسطه عنایت امام‌زمان ع روزی شما میشود و … 

راه کارهای موثر برای محافظت انسان‌ از این امر :
 *عهد بستن
با خود عهد و پیمان ببنیدیم که هرگز به زنان و دختران نامحرم نگاه نکنیم؛ حتی عهد و پیمان ببندیم که اگر گاهی شیطان ما را وسوسه کرد، آن را به گونه‌ای جبران کنیم؛ مثلاً‌ چند روز روزه بگیریم.

 *ترک دوستان بد
سعی کنیم با دوستان ناباب و بی‌بندوبار دوستی و هم‌نشینی نکنیم؛ چون خیلی از مشکلات اخلاقی افراد از دوستان نااهل سرچشمه می‌گیرد.

* کتاب و فیلم
هرگز داستان‌های تحریک‌آمیز نخوانده و از نگاه به فیلم‌های غیر اخلاقی جداً خودداری کنیم.

 *درس اخلاق
از درس‌های اخلاقی حضوری یا غیر حضوری کمک بگیرید و آن‌چه را استادان اخلاق بیان می‌کنند، به جان و دل بپذیریم و بدان عمل کنیم.

 *ذکر
از خانه و منزل که بیرون می‌آییم، مشغول ذکر و یاد و حضور خدا باشیم و همیشه از شر شیطان به خداوند پناه بریم

زهرل
زهرل
میهمان
29 آبان 1401 8:57 ب.ظ

من خواب امام زمدن شیطان دیدم که امام گفت این قصه بنویس ننوشتم تا سه روز می امد به خوابم که نوشتم بعد دیگه خواب ندیم و ساعت 7صبح بود بعدازاذان

احساس در زمان رویا؟
هیچ احساسی نداشتم امان زمان داشت صحبت می کرد
وضعیت اشتغال ذهنی؟
به هژچی فکر نمی کردم
زمان مشاهده رویا؟
7صبح
وضعیت تأهل
3روز
انتخاب مُعبّر:
خانم سیده هاشمی
کارشناس تعبیر خواب، سیده هاشمی
پاسخ به  زهرل
29 آبان 1401 9:09 ب.ظ

سلام و عرض ادب . لطفا رویای خود را واضح تر بیان کنید و اگر جزئیات دیگری یادتون هست لطفا بنویسید . ؟

از عنایت شما سپاسگزارم 🙏

دکمه بازگشت به بالا
7
0
در تعبیر به شما کمک می‌کنیم. می‌توانید تعبیر خواب خود را بپرسید.x