مقاله علما درباره تعبیر خواب چه می‌گویند؟

فهرست مطالب
مشاهده
مقاله

علمای مختلف از علمای متقدم گرفته تا علمای متاخر، دیدگاه‌های متفاوت و مختلفی درباره تعبیر خواب دارند. این دیدگاه‌ها هم نسبت به اصل تعبیر خواب و هم نسبت به جزئیات آن متفاوت است. در این صفحه برخی از این دیدگاه‌ها را برای شما منتشر می‌کنیم. 

داستان علامه حلی و تعبیر خواب فرزندشان، در سخنرانی آیت الله نظری منفرد:

📢 سخنرانی آیت الله نظری منفرد
📅 ۲۶/جمادی‌الثانی/۱۴۴۴ | ۲۹/دی/۱۴۰۱
📝 مناسبت‌: سالروز وفات محمد بن حسن حِلّی مشهور به فَخْرُ الْمُحَقّقین
🕌 دفتر حضرت آیت‌الله‌العظمی علوی گرگانی قدس‌سره

نکتۀ بحث: تعبیر داشتن خواب امری حقیقی است و حتی بزرگان و علمایی که از دنیا رفته‌اند، از این طریق به ارشاد و راهنمایی مردم می‌پردازند. 

خطیب برجسته حجت الاسلام و المسلمین حسینی قمی:

مرحوم شیخ مفید فرمود: خواب ها چهار دسته است. خواب های رحمانی که تنبیه و هشداری درونش است. خواب های شیطانی، آثار بعضی گناهان انسان است. دسته سوم خواب هایی است که حدیث نفس است. در طول روز یک افکاری داشتیم و فکر ما مشغول سلسله مسائلی بود. همان حدیث نفس باعث شد مطالب را در شب خواب ببینیم. دسته چهارم خواب هایی است که تحت تأثیر پرخوری کردن است. مرحوم علامه مجلسی داستانی را نقل می کنند که شخصی نزد پدر من مجلسی اول آمد، با ترس و لرز و نگرانی گفت: چنین خوابی دیدم. یک شیر سفید در حالی که مار سیاه به گردنش است به من حمله می کند و قصد خوردن مرا داشت. علامه مجلسی فرمود: فکر کنم دیشب کشک خوردی با رب انار، این آثار همان است. فرمود: اتفاقاً بله همین را خوردم. شب باید سبک بخوابید.

مرحوم علامه مجلسی(ره) می فرماید: آنچه انسان در خواب می بیند نیاز به تعبیر و تأویل دارد و هر کسی تعریف خواب ما را نمی داند. ۱- خواب شما را نگران نکند. ۲- اگر خوابی شما را نگران کرد نزد هرکسی برای تعبیر خواب راه نیافتید. مرحوم سید مرتضی تعبیر بسیار زیبایی دارد، می فرماید: بدان که آدم در خواب هوشیاری اش کامل نیست. در خواب کسی حواس جمع ندارد، خیلی نگران خواب هایتان نباشید. خواب سه دسته است، بعضی برای مؤمن بشارت الهی است، بعضی از خواب ها شیطانی است. دسته سوم اضغاث احلام است. خواب پریشان است. امام صادق به مفضل فرمود: «فَکرْ یا مُفَضَّلُ» فکر کن، «ان الله تبارک و تعالی» ما را مخلوط قرار داده، خواب صادق و خواب کاذب، رؤیای رحمانی و رؤیای شیطانی، گاهی خواب شما صادق است و گاهی نه، بنابراین وقتی خوابی دیدید، الزاماً دنبال تعبیر خواب نباشید.

شما بر اساس این حدیث امام صادق(ع)، مرحوم مجلسی می فرماید: علم تعبیر خواب از معجزات انبیاء است. هرکسی این روزها معبر خواب شده است، مرحوم مجلسی می فرماید: معجزات انبیاء و اولیاء، علم تعبیر خواب از معجزات انبیاء و اولیاء است، افراد بسیار کمی سهمی بسیار کوچک دارند. یعنی آنچه دارند سهمش آنقدر نیست، یک وقت پیامبر هست و یک وقت نبی هست. یکی از اساتید بزرگوار می فرمود: ما نگران تعبیر خواب هستیم. ما که در طول روز دروغ می گوییم آن وقت انتظار داریم رؤیا و خواب ما صادق باشد. غالب سؤالات مردم تعبیر خواب است.

در منابع قدیمی ما هست که شیخ صدوق در أمالی نقل می کند. همسایه های امّ ایمن که از زنان جلیل القدر بهشتی است، همسایه های ام ایمن خدمت رسول خدا آمدند و گفتند: دیشب تا صبح رسول خدا نخوابید. تا صبح گریه می کند. حضرت به امّ ایمن گفتند: چرا گریه می کنی؟ گفت: خواب وحشتناکی دیدم که بعد از آن فقط گریه می کنم. نمی توانم خواب را به زبان بیاورم و برای شما بگویم. جرأت نمی کرد. حضرت اصرار کردند که بگو. گفت: دیشب در خواب دیدم که بعضی از اعضای بدن شما در خانه من افتاده است. رسول خدا فرمود: خیلی خواب خوبی دیدی. دخترم فاطمه زهرا(س) فرزندی به نام حسین به دنیا می آورد، این فرزند در خانه تو بزرگ می شود. این تکه ای از بدن من در خانه ی تو هست. اگر ما این خواب را می دیدیم چطور می خواستیم تعبیر کنیم؟ خواهش می کنم کتاب های تعبیر خواب را کنار بگذارید و جمع کنید.

برنامۀ سمت خدا، ۱۳۹۹.

نظر خطیب برجسته مرحوم آیت الله فاطمی نیا درباره تعبیر خواب:

هرچه کتاب تعبیر خواب داریم، فارسی، عربی بریزید آب رودخانه! چون یک دانه کتاب تعبیر معتبر تا این ساعت که من خدمت شما نشسته‌ام چاپ نشده است. نه عربی نه فارسی، این کتاب‌ها جز اینکه آدم را وسواسی کنند، آدم را گرفتار به مالیخولیا کنند، آدم سرگردان بشود، عصبی بشود، افسرده شود بیفتد یک گوشه‌ای هیچ ثمرۀ دیگری ندارد.

نوشته‌های مرتبط

برای دسترسی به امکانات کامل سایت،‌ لطفا ثبت‌نام کنید یا وارد شوید

دیدگاه‌ها

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
0
در تعبیر به شما کمک می‌کنیم. می‌توانید تعبیر خواب خود را بپرسید.x

تعبیر خواب الفبایی

برای درخواست تعبیر خواب جدید، از فهرست زیر استفاده کنید.

ابتدا دقت کنید کلیدواژه و موضوع اصلی خواب شما چیست؟‌ سپس روی حرف اول کلیدواژه اصلی رویای خود از جدول زیر کلیک کنید. به صفحه مربوطه بروید و تعبیرتان را در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

مثلا اگر رویای شما مربوط به ازدواج است. روی حرف «ا» کلیک کنید و در بخش دیدگاه‌ها در همان صفحه تعبیر خود را درخواست کنید.

در صورتی که فراموش کرده‌اید تعبیر خواب خود را در کجا مطرح کردید، آن را از صفحه خواب‌ها و تعبیرهای جدید یا از پیشخوان کاربری خود از اینجا مشاهده کنید.

قوانین سایت تعبیر خواب ناب

عضویت شما در سایت تعبیر خواب ناب، به معنی پذیرش قوانین این سایت است. 

 • قانون شماره 1
  لطفا هر خواب را در صفحه تعبیر خواب مرتبط با آن سوال کنید.
 • قانون شماره 2
  لطفا قبل از ارسال، متن تعبیر خواب خود را به دقت بخوانید تا همه گزینه های مهم را در پرسشتان ذکر کرده باشید.
 • قانون شماره 3
  گاهی برای تعبیر لازم است که سوالات بیشتری را درباره رویای شما بپرسیم. در این صورت تعبیر شما بعد از پاسختان به سوالات داده خواهد شد.
 • قانون شماره 4
  حتما خواب خود را با حروف فارسی بنویسید. کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد.
 • قانون شماره 5
  تعبیر خواب شما به صورت عمومی در بخش دیدگاه اضافه خواهد شد و در موتورهای جستجو نیز قابل دسترسی است. بنابراین برای این که نامتان مشخص نشود،‌ گزینه نام مستعار در تنظیمات کاربری خود را حتما با نام مستعار و نمایشی دلخواه، تکمیل کنید.
 • قانون شماره 6
  ارسال تعبیر خواب به ایمیل امکان پذیر نمی‌باشد و تعبیرها فقط در سایت نوشته می‌شود.
 • قانون شماره 7
  تعبیرهای درخواستی در سریع‌ترین زمان ممکن نوشته خواهند شد اما ممکن است به دلیل درخواست‌های زیاد، این زمان گاهی تا یک هفته به طول بیانجامد. بنا بر این شکیبا باشید.
 • قانون شماره 8
  درخواست تعبیرتان را فقط یک‌بار در مرتبط‌ترین صفحه با رویایتان مطرح کنید. در صورت تکرار یک دیدگاه در صفحات مختلف، هیچ کدام تعبیر نخواهند شد.
 • قانون شماره 9
  از طرح مکرر یک رویا برای تعبیر پرهیز کنید. در صورت مشاهده با محدودیت در استفاده از امکانات سایت مواجه خواهید شد.
 • قانون شماره 9
  از طرح مکرر یک رویا برای تعبیر پرهیز کنید. در صورت مشاهده با محدودیت در استفاده از امکانات سایت مواجه خواهید شد.