دمنابع تعبیر خواب

کتاب دارالسلام محدث نوری – دانلود متن کامل

دانلود و مطالعه متن کامل کتاب دارالسلام فی ما یتعلق بالرؤیا و المنام

کتاب دارالسلام محدث نوری – دانلود متن کامل

دارالسلام فی ما یتعلق بالرؤیا و المنام

برای مشاهده و مطالعه متن کامل هر چهار جلد کتاب دار السلام ابتدا در سایت کتابخانه نور از اینجا عضو شوید و سپس به متن همه چهارجلد دسترسی داشته باشید. البته مطالعه کتاب از سایت نور نیاز به شارژ و پرداخت هزینه دارد. اما اگر می خواهید به صورت رایگان آن را مطالعه کنید،‌از اینجا می توانید پی دی اف متن کامل کتاب دارالسلام محدث نوری را مطالعه کنید. حتی نیاز به عضویت هم ندارد.

برای دانلود متن کامل چهار جلدی کتاب دارالسلام محدث نوری به زبان عربی هم از اینجا اقدام کنید.

توضیح این که لینک های بالا ، لینک به متن کامل عربی کتاب دارالسلام است. متن کامل ترجمه فارسی دارالسلام به فارسی هم وجود دارد اما از طریق اینترنت قابل دسترسی نیست. منتخب این کتاب نیز منتشر شده(اینجا) که حاوی گلچینی از رویاهای صادقه ی نقل شده در کتاب دارالسلام است.(کتاب دارالسلام محدث نوری – دانلود متن کامل)

برای آشنایی با کتاب دارالسلام محدث نوری ادامه همین مقاله را بخوانید.


«دارالسلام فی ما یتعلق بالرؤیا و المنام» اثر حسین بن محمد تقی نوری (متوفی ۱۳۳۰ ق) معروف به محدث نوری ، درباره خواب و تعبیر خواب است. این اثر در ۱۲۹۲ ق، در سامرا تالیف شده است.

ساختار کتاب دارالسلام


کتاب حاضر با شرح حال مولف به نقل از طبقات اعلام الشیعه آقا بزرگ طهرانی و برخی تقریظات [۱]و اشعار علما درباره کتاب آغاز شده است. متن اثر در چهار جزء تدوین شده است که دو جزء اول، باب اول کتاب را پوشش داده است. دو جزء دیگر نیز در ده فصل تدوین شده است.

گزارش محتوا


باب اول کتاب پیرامون رؤیاهای ائمه علیه‌السّلام به ترتیب از حضرت ختمی مرتب صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم تا سایر ائمه علیه‌السّلام و ذکر خواب‌های برخی انبیا مانند حضرت ابراهیم حضرت آدم و حضرت ادریس و دیگران در این باب به تفصیل آمده است.[۲]در بخش تتمه این باب نیز رؤیاهایی با موضوعات مختلف مانند وضیت حضرت علی علیه‌السّلام به کمیل بن زیاد ، مقام شهیدین رحمة‌الله‌علیه، و فضیلت علما ذکر شده است.

تدابیر کلیه در اصلاح خواب

در اجزای دوم و سوم کتاب نیز مطالب فراوانی در رابطه با خواب ذکر شده که از آن جمله تدابیر کلیه در اصلاح خواب است. این موضوع در پنج مقام به ترتیب اماکنی که خوابیدن در آنها مکروه است، اصلاح زمان خواب ، تدبیر جای مناسب برای فراش ، تدبیر جسم آدمی به هنگام خواب از جهت آداب و افعالی که شایسته انجام دادن است و اصلاح و تهذیب قلب را متذکر شده است.
فصل سوم این بخش نیز دربردارنده بهترین اعمال هنگام خوابیدن است. در ادامه به ترتیب حروف الفبا، یک سری از موارد اخلاقی ذکر شده است.
در دیگر فصول کتاب نیز موضوعات متنوعی بحث شده است که از آن جمله است: مقدار خوابیدن، خواب موجودات، اقسام خواب، حقیقت رؤیا و رؤیای صادقه و کاذبه ، دیدن پیامبر و سایر ائمه علیه‌السّلام در خواب، نوادری که متعلق به خواب و رؤیاست.
در مجموع، کتاب شامل داستان‌هایی از خواب‌های راستین ائمه معصومان علیه‌السّلام و برخی اولیاء الله است. برای مثال خواب‌هایی که پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم درباره حضرت علی علیه‌السّلام دیده است، یا عاقبت درست کاران و بدکاران، پاداش کار نیک، ویژگی و خصوصیات مؤمنان و شهادت برخی ائمه معصومان علیه‌السّلام از جمله رؤیاهای صادقه‌ای است که در کتاب ذکر شده است.(کتاب دارالسلام محدث نوری – دانلود متن کامل)
مرحوم محدث نوری در جلد چهارم کتاب می‌نویسد: «اگر انسان نسبت به خوراکش مواظبت داشته باشد و دقت کند که چه چیز بخورد و چه مقدار بخورد، روح او قدرت سیر در اکناف آسمان‌ها را می‌یابد وگرنه برعکس، پرخوری موجب جولان شیطان در قلب و خیالش در خواب و بیداری می‌شود.»
محدث نوری در کتاب، مکانهایی که خوابیدن در آنها مکروه است را از روایات استنباط نموده که از آن جمله است:
۱- محلی که در آن غیر شخص خواب، شخص دیگری نباشد (به تنهایی در مکانی بخوابد).
۲- بر روی بامی که دور چین ندارد.
۳- اتاقی که در و پوشش نداشته باشد.
۴- مسجد الحرام و مسجد النبی .

وضعیت کتاب


توضیحاتی درباره برخی الفاظ، عبارات و مطالب کتاب در پاورقی ذکر شده است. در پایان هر جلد از کتاب نیز فهرست مطالب آن ارائه شده است.

پانویس


۱. دارالسلام فی ما یتعلق بالرؤیا و المنام،حسین بن محمد تقی نوری ،ج۱، ص۱۷.
۲. دارالسلام فی ما یتعلق بالرؤیا و المنام،حسین بن محمد تقی نوری ،ج۱، ص۶۹.

منبع


نرم افزار تراث ۲، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).(کتاب دارالسلام محدث نوری – دانلود متن کامل)

 

 

لینک به این مطلب

سیر مطالعاتی تعبیر خواب

دوره آموزشی تعبیر خواب

 

مشاهده بیشتر
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
در تعبیر به شما کمک می‌کنیم. می‌توانید تعبیر خواب خود را بپرسید.x